info@neginazinco.com | ۸۸۹۸۹۰۷۵-۰۹۱۲۱۰۵۰۷۷۵ : با ما در تماس باشید

معماری منظر

Landscape Design & Construction

معماری منظر همان طراحی شهری ولی در سطح پایین است. معماری منظر در مورد انسان و نحوه آرامش آن بحث می کند در بیشتر تعاریف از معماری منظر بر تقویت ارتباط میان انسان و طبیعت و محیط تاکید شده است.منظر به معنای محیط پیرامون است و بر فضای رویت پذیر اطلاق می شود و به فضا سازی در محیط باز می پردازد.

محوطه-سازی

طراحی فضای سبز یا طراحی منظر به نوعی از سطوح کاربری زمین، حیاط، باغ، ویلا و مجتمع های مسکونی و... گفته می شود که با انواع گلها و گیاهان با اصول فنی و در نظر گرفتن شرایط اقلیمی و جغرافیایی محیط مورد نظر پوشانده شده است. این طراحی در واقع هم نیازهای طبیعی انسان مانند علاقه به طبیعت را پاسخگوست و هم باعث آرامش روانی، پاکسازی هوا و محیط و ایجاد فضایی مفرح و شاد می نماید.

محوطه-سازی
پژوهشگران این عرصه، تمایل به ایجاد ارتباطی عقلانی با ذات و سرشت بوم و طبیعت دارند. آنها درصدد جستجو برای دست‌یابی به منطقی‌ ترین الگو برای درک طبیعت‌اند. معماری منظر، پیش از هر حرفه طراحی محیطی، حرفه‌ای در حل پیشرفت است. معماری منظر یكی از متنوع‌ترین حرفه‌های طراحی است.
منظر، یعنی هسته تاریخی این حرفه كه به طراحی بر جزئیات فضاهای باز برای فضاهای مسكونی، تجاری، صنعتی، نهادی و همگانی می پردازد. طراحی منظر مستلزم برخورد با سایت به جایگاه هنر، ایجاد تعادل بین سطوح سخت و نرم در فضاهای بیرونی و داخلی است.

محوطه-سازی
امروزه ۹۰ درصد از كارهای طراحی فضاهای شهری و اداری، پاركهای ملی و دیگر فضاهای تفریحی پروژه‌های مرتبط با طراحی شهری و منطقه‌ای و حفاظت سایتهای تاریخی است و تنها ده درصد كارها مسكونی است آن هم در مناطق خاص، معمار منظر معیارهای طراحی خود را بر فاكتورهای متعدد مدنظر قرار می‌دهد. ابتدا به دقت سایت را بررسی می‌كند و برای استفاده بهتر از عوارض طبیعی آنها را مطالعه می كند سپس با مخاطب خود یك شرح خدمات تنظیم می‌كند نهایتاً او طراحی مطابق شرایط سایت و نیاز كارفرما خلق می كند.

محوطه-سازی

وظیفه معمار منظر تنها خلق بستری برای نمایش گیاهان نیست. بلكه او فاكتورهای بسیاری را مدنظر می‌گیرد، نیازهای انسان، زیبایی طبیعی سایت و دیگر ملاحظات زیبایی شناختی و با هدف نهایی طراحی سایتی كه نه تنها تأمین كننده نیاز بصری بلكه در برگیرنده كلیه نیازهای معماری منظر مورد نظر باشد.

محوطه-سازی

یکی دیگر از محلهای جلوه معماری منظر روف گاردن و پشت بام ساختمان می باشد که به آرامی جای خود را میان جنگل بتن و آهن پیدا می کند. زیباترین بناها نیز بدون بامی سبز چیزی کم دارند. با توجه به افزایش قیمت زمین در شهر های بزرگ دیگر نمی توان بام را به حال خود رها کرد و آنرا بلا استفاده نگه داشت. معماری پیشرو به همراه توجه به ظرافت ها و کاربردی بودن فضاها باعث ایجاد فضایی مطلوب در بام خواهد شد که ارزش افزوده قابل توجهی بوجود می آورد.

: اصول معماری سبز


اصل اول: اصل حفاظت از انرژی

 هر ساختمان باید به گونه ای طراحی و ساخته شود که نیاز آن به سوخت فسیلی به حداقل ممکن برسد. امروزه بحث تامین انرژی های پاک و تجدید پذیر و نیز الگوهای استفاده از آن در معماری  منظر، یکی از چالش های معماری سبز است.

اصل دوم : کار با اقلیم

ساختمان ها باید به گونه ای طراحی شوند که قادر به استفاده از اقلیم و منابع انرژی محلی باشند. شکل و نحوه استقرار ساختمان و محل قرار گیری فضاهای داخلی آن می توانند به گونه ای باشد که موجب ارتقاء سطح آسایش درون ساختمان گردد و در عین حال از طریق عایق بندی صحیح سازه، موجبات کاهش مصرف سوخت فسیلی پدید آید.

 اصل سوم: کاهش استفاده از منابع جدید

هر ساختمان باید به گونه ای طراحی شود که استفاده از منابع جدید را به حداقل برساند و در پایان عمر مفید خود، منبعی برای ایجاد سازه های دیگر بوجود بیاورد .

اصل چهارم : احترام به کاربران:

 معماری سبز به تمامی افرادی که از ساختمان استفاده می کنند احترام می گذارد. هدف آن آسایش کاربران است. معماری سبز باید در راستای افزایش رضایتمندی محیطی باشد.

اصل پنجم:احترام به سایت

 این اصل به تعامل بین سایت پروژه و معماری می پردازد. در معماری سبز باید کلیه پتانسیل های سایت شناخته شده و در راستای بهبود پروژه وارد طراحی شود.

اصل ششم: کل گرایی

 یک معماری سبز باید بیش از یک ساختمان منفرد بوده و قطعه همسایگی خود را شامل شود و باید شامل یک شکل پایدار از محیط شهری باشد. 

تیم های تخصصی نگین آذین پارت، بنا و محوطه را به عنوان یک کل در نظر می گیرند تا با هماهنگی اجزای گوناگون، محیطی زیبا را فراهم آورند. استفاده از متریال سازگار با طرح و اجرای دقیق توسط گروه اجرایی، انجام پروژه را تضمین می نماید.
دیـدن نمونـه کــارهای معماری منظر

طراحی سایت  و سئو توسط  9370134-0912