info@neginazinco.com | ۸۸۹۸۹۰۷۵-۰۹۱۲۱۰۵۰۷۷۵ : با ما در تماس باشید

محوطه سازی


محوطه سازی

محوطه سازی حیاط، باغ و ویلا در حال حاضر، یکی از مهم‌ترین معیارها برای سنجش میزان زیبایی ساختمان‌ها به شمار می‌رود. به این دلیل که میزان ساخت‌ و ساز در شهرها افزایش‌ یافته است و خانه‌ها دیگر مثل قدیم نیستند. همچنین به دلیل کاهش فضای سبز، بسیاری به دنبال ایجاد محوطه مناسب هستند. برای ساخت محوطه، لازم است که چند مورد را مدنظر خود قرار دهید که در ادامه به‌ صورت کامل، آن‌ها را به شما می‌گوییم؛ بنابراین اگر می‌خواهید محوطه‌ای بسازید، حتماً تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید تا اطلاعات مفیدی به دست آورید.  

محوطه سازی چیست؟

بسیاری از افراد به‌اشتباه فکر می‌کنند که منظور از محوطه‌سازی، تنها ایجاد گل‌وگیاه است. درصورتی‌که این‌طور نیست. در کار محوطه‌سازی، کارهای خیلی بیشتری از جمله ایجاد حوض یا برکه، آلاچیق و غیره انجام می‌شود. تمامی این موارد با رعایت کامل اصول ایمنی هستند. وقتی صحبت از محوطه‌سازی می‌شود، در حقیقت منظور این است که المان‌های مختلف چطور باید استفاده شوند و همچنین چینش و نحوه قرارگیری آن‌ها کنار یکدیگر باید به چه شکل باشد؟

محوطه سازی ویلا در تهراندشت کردان

 

چرا محوطه سازی مهم است؟

شاید این سؤال را از خودتان بپرسید که چرا محوطه‌سازی تا این حد مهم است؟ در پاسخ به این سؤال باید گفت که محوطه‌سازی به این دلیل مهم است که فضای دلنشین و تازه‌ای برای نشستن ایجاد می‌کند. در زندگی شهری، اغلب خانه‌ها به شکل آپارتمان ساخته می‌شوند. در نتیجه فضای سبز کمتری وجود دارد. با ایجاد محوطه‌های زیبا می‌توان فرصتی برای نشستن و لذت بردن از فضای سبز ایجاد کرد. لازم به ذکر است که محوطه سازی، می‌تواند ارزش ملک را افزایش دهد. بعلاوه در قسمت شهری هم می‌توان به زیباتر شدن شهرها کمک کند.  

اهمیت محوطه سازی به این دلیل است که امروزه مهمترین مشکلات شهر ها پدیده وارونگی و آلودگی هوا می باشد. یکی از راه های مقابله با این آلودگی ها در نظر داشتن و بوجود آوردن محوطه فضایی سبز (محوطه سازی) در اطراف ساختمان یا پشت بام منزل می باشد. این امر باعث جذب آلودگی هوا و در نتیجه خارج کردن اکسیژن از خود می باشد.

طراحی محوطه در کرمان

چه مواردی در محوطه سازی مهم هستند؟

همان‌طور که در مقدمه اشاره کردیم، برای محوطه‌سازی باید به چند موردتوجه داشته باشید. در ادامه این موارد را به شما معرفی می‌کنیم.

فضای سبز حیاط

 یکی از موارد بسیار مهمی که در محوطه‌سازی حتماً باید رعایت کنید، موضوع فضای سبز است. فضای سبز یکی از مهم‌ترین بخش‌هایی است که همیشه در ساختن محوطه مدنظر قرار می‌گیرد. برای ساخت فضای سبز، می‌توانید از ایده‌های مختلفی بهره ببرید. همچنین می‌توانید با مشاهده عکس‌ها یا مشاوره گرفتن از متخصص، برای ساخت قسمت فضای سبز، به نتیجه برسید. اهمیت فضای سبز در ساخت محوطه منظور از فضای سبز، این است که از گیاهان و درختان برای زیباسازی محوطه استفاده کنیم. لازم به ذکر است که برای انتخاب گیاهان مناسب در محوطه، باید به پوشش گیاهی آن منطقه توجه داشت. برای قسمت فضای سبز، می‌توانید از چمن مصنوعی یا طبیعی هم استفاده کنید.

مسیرهای دسترسی حیاط

یکی دیگر از موارد بسیار مهمی که در محوطه سازی حتماً باید مدنظر قرار بگیرد، موضوع مسیرهای دسترسی هستند. طراحی محوطه باید به‌گونه‌ای باشد که به مسیرهای دسترسی هم توجه کافی شود. به‌عبارت‌دیگر، مسیر عبور یا خروج از محوطه باید مشخص بوده و شخص برای تردد مشکلی نداشته باشد. به‌غیراز این مورد، حتماً لازم است که علاوه بر تردد، به قسمت‌های مختلف از جمله فضای سبز یا قسمت‌های مختلف محوطه دسترسی داشت. نورپردازی در ساخت محوطه

نورپردازی محوطه

 یکی دیگر از مواردی که می‌توانید در محوطه سازی مدنظر خود قرار دهید، موضوع نورپردازی است. با نورپردازی فضا ظاهر جدید و متنوعی به خود می‌گیرد. همچنین برای نشستن در شب‌ها بسیار مناسب خواهد بود. وقتی نور مناسب وجود داشته باشد، به‌راحتی می‌توان در ساعت‌های شب در آلاچیق، روی نیمکت یا هرجای دیگری از محوطه نشست و لذت برد.

 کف‌سازی محوطه

 یکی دیگر از مواردی که در ساخت محوطه باید مدنظر شما باشد، موضوع کف سازی است. در کف سازی حتما باید به مصالحی که مورداستفاده قرار می‌گیرد، توجه داشته باشید. مصالح باید مناسب انتخاب شده باشند. به¬علاوه به به این مورد هم دقت کنید که تقسیم بندی فضا به درستی انجام شود. به طوری‌که که دسترسی به تمام نقاط محوطه امکان‌پذیر باشد. ساخت استخر یا نهر و برکه در محوطه

استخر در محوطه

یکی از ایده‌هایی که می‌توانید برای محوطه‌سازی به کار گیرید، ساخت استخر است. نشستن کنار استخر پرازآب، می‌توان حس بسیار خوب و آرامش‌دهنده‌ای به شما منتقل کند. درضمن فضای مناسبی برای تفریح هم به وجود می‌آورد. به‌غیراز استخر، می‌توانید نهر یا برکه هم برای محوطه ایجاد کنید که بسیار دلنشین و جذاب خواهد بود. وقتی نهر و برکه در محوطه باشد، انسان حس می‌کند که در طبیعت واقعی حضور دارد. دیدن چنین منظره‌هایی می‌تواند بسیار لذت‌بخش باشد. در کنار برکه یا نهر، می‌توانید از گیاهان مختلفی استفاده کنید تا زیبایی منظره را دوچندان کند. ایجاد سازه فضای باز در محوطه

سازه‌ای فضای باز محوطه سازی

برای ساختن محوطه، می‌توانید از سازه‌های فضای باز مثل مبلمان استفاده کنید. این ایده می‌تواند تأثیر زیادی در زیباسازی محوطه داشته باشد. به‌ غیراز این مورد، می‌توانید از آب‌ نماها، آلاچیق‌ها، نیمکت و غیره استفاده کنید. انتخاب هر یک از این موارد، به خودتان بستگی دارد. با توجه‌ به فضا و سلیقه خود می‌توانید هر یک از این سازه‌ها را در محوطه خود داشته باشید.  

مهم ترین اصول محوطه سازی کدامند؟

در محوطه سازی همیشه با گیاهان متنوع سروکار داریم چون گیاهانی که در فضای سبز مورد استفاده قرارمی گیرند همیشه علاوه بر شرایط ارثی و ژنتیکی، از شرایط اکولوژی محیط زیست نیز متأثر هستند. مانند تغییرات درجه حرارت، حداقل مطلق دما، میانگین و حداکثر مطلق دما، تغییرات میزان رطوبت نسبی هوا، بارندگی ها، تعداد روزهای ابری و آفتابی، کوتاهی و بلندی روز و شب و دیگر پدیده های جوی به دقت توجه شود.

طراحی محوطه

استفاده از آلاچیق، آبنما، برکه، نهر، استخر، گل کاری، درخت کاری، رواق، باربیکیو و . . . از بخش های مهم محوطه سازی به شمار می روند. که با توجه به مساحت و خواست کارفرما طرح ها و المان های متفاوتی در محوطه سازی (لند اسکیپ) مورد استفاده قرار می گیرند.

یکی از مهم ترین گامهای اصلی طراحی و اجرای محوطه سازی (لند اسکیپ) جانمایی و آرایش گل و گیاهان در موقعیت مناسب و مطلوب خود به بهترین شکل ممکن می باشد که باید قبل از اجرا در طراحی محوطه نوع چیدمان گل و گیاه در طرح مورد نظر مشخص و معلوم گردد.

طراحی محوطه

از دیگر خصوصیات محوطه سازی و فضای سبز نیز می توان به ایجاد فضایی دلنشین، روحیه بخش و جذاب را که برای استفاده کنندگان از آن بوجود می آورد اشاره کرد. همچنین طرح های متفاوت و متناسب با ساختمان یا ویلا در اطراف یا پشت بام بنا تاثیر فراوانی در زیبایی و خوش نما کردن ویلا یا ساختمان مورد نظر دارد.

محوطه سازی

مراحل محوطه سازی چیست؟

طبیعی است اگر به این سؤال فکر کنید که در محوطه سازی چه مراحلی طی می‌شود؟ این سؤال ممکن است برای هرکسی پیش بیاید. به همین دلیل در این مطلب می‌خواهیم به شما بگوییم که در ساخت محوطه‌ها چه مراحلی طی می‌شود؟

تعیین کردن نقطه‌های نشانه و مبدأ

نقاط نشانه و مبدأ، در ابتدای کار مشخص و سپس به پیمانکار داده می‌شوند. وظیفه پیمانکار این است که برای حفظ این نقاط دقت بسیار زیادی به خرج دهد. همچنین درصورتی‌که نیاز ببیند باید تغییراتی صورت گیرند، دستگاه نظارت، این کار را انجام می‌دهد. بعد از این‌که این نقاط مشخص شدند، نوبت به مرحله بعدی می‌رسد.

تخریب حیاط

تخریب از اولین مراحلی است که در ساخت محوطه انجام می‌شود. قسمت‌هایی که فرسوده هستند یا به‌طورکلی باید تخریب شوند، در همین مرحله با استفاده از دستگاه‌ها و ماشین‌های صنعتی تخریب می‌شوند. این مرحله از کار نیاز به مهارت و دقت کافی دارد. چون در بعضی از مکان‌ها، آثار باستانی وجود دارد و نباید تخریب شوند؛ اما اگر محوطه‌سازی برای ساختمان خاصی باشد، از این بابت نگرانی زیادی وجود ندارد.

پاک‌سازی سطوح از گیاهان

 در بعضی از پروژه‌های محوطه سازی لازم است که سطح را از درختان و گیاهان پاک کرد. همچنین این پاک‌سازی نباید به‌گونه‌ای انجام گیرد که باعث شود ریشه‌های درختان سایر نقاط را خراب کنند. به همین دلیل این کار تخصصی است و باید بادقت انجام شود. پاک‌سازی باید به شکلی باشد که سایر سازه‌ها خراب نشوند.

چاهها در محوطه حیاط

در بعضی از پروژه‌های محوطه‌سازی، چاه‌هایی وجود دارد که لازم است پر شوند. این مورد بستگی به محل پروژه دارد. در بعضی از موارد، وقتی با چاه فاضلاب یا قنات خشک‌شده‌ای روبه‌رو می‌شویم، باید آن را پر کنیم. برای این کار از مصالح سنگینی مثل خاک یا سنگ استفاده می‌شود. به‌هرحال این مرحله به مکان پروژه بستگی دارد.

جلوگیری از نفوذ آب و تأمین آن در محوطه

 یکی دیگر از کارهایی که باید در محوطه سازی انجام داد، این است که تأسیسات و لوله‌کشی‌ها را به‌دقت بررسی کرد تا از نفوذ آب ممانعت شود. در این مرحله از کار اگر لازم باشد، کارهایی مثل لوله‌کشی، سنگ‌چینی و غیره انجام می‌شود. به¬علاوه نیاز آبی محوطه هم باید موردتوجه قرار بگیرد. برای مثال اگر از چمن طبیعی استفاده می‌کنید یا می‌خواهید برکه و نهر در محوطه داشته باشید، لازم است که حتماً آب موردنیاز این بخش‌ها هم تأمین شود.

مسطح کردن محوطه حیاط

 درصورتی‌که لازم باشد، قسمت‌های ناهموار در پروژه باید مسطح شوند. برای این کار خاک نباتی را باید از سطح برداشت. سپس بعد از پرکردن گودال‌ها، اقدام به مسطح کردن زمین کرد. لازم به ذکر است که از خاک نباتی، می‌توان برای مصارفی مثل تأمین خاک گل‌ها و گیاهان استفاده کرد.

کف‌سازی و نورپردازی

 کف‌سازی و نورپردازی دو مرحله مهم دیگری هستند که در محوطه سازی انجام می‌شوند. کف‌سازی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است و باید به‌صورت اصولی انجام شود. همچنین مصالح مناسبی برای آن انتخاب شوند. نکته بسیار مهمی که در کف‌سازی باید به آن توجه داشته باشید، این است که راحتی راه‌رفتن روی کف بسیار مهم است و بستگی به کیفیت مصالح به‌کاررفته دارد. همچنین باید مصالح را باتوجه‌به نوع آب‌وهوای منطقه خود انتخاب کنید. به غیر از این مورد، نورپردازی می‌تواند جلوه‌های بسیار زیبایی به محوطه در شب بدهد. در نتیجه برای این مورد هم لازم است نکات لازم رعایت شوند. برای مثال چراغ‌هایی که انتخاب می‌کنید حتما باید مناسب باشند. در ضمن تعداد رنگ‌های نورپردازی هم به سلیقه خودتان بستگی دارد. می‌توانید از یک یا چند رنگ برای نورپردازی استفاده کنید.  

محوطه سازی ویلا

بعنوان مثال می توان به محوطه سازی ویلا اشاره کرد که در کشور ما در حال افزایش می باشد. در محوطه سازی ویلا بایستی به زیبایی در کنار ایمنی و استاندارد بودن آن توجه نمود. محوطه سازی حیاط  ویلا فقط کاشت، هرس و آبیاری نیست بلکه ایجاد یک فضای جادویی است برای فارغ شدن از روزمرگی که ما رو دعوت می کنه به نشستن و تماشای زیبایی گل ها و استنشاق بوی چمن مرطوب و تفکر. در زیر عکسی از پلان محوطه سازی ویلا طراحی و اجرا شده توسط تیم تخصصی نگین آذین پارت را مشاهده می کنید.

پلان محوطه سازی ویلا

همه دوست داریم ساعتها به تماشای فضای سبز حیاط ویلایمان پر از گلها و تزیینات رنگارنگ بشینیم و لذت قدم زدن در محوطه با فضای سبز زیبا رو بچشیم. پس بیاین در کنار هم شروع کنیم؛ ببینیم و یاد بگیریم. در حقیقت استفاده از گلها، گیاهان، درختچه ها و ترکیب گونه های مختلف آنها با یکدیگر، باعث ایجاد منظره ای فوق العاده زیبا میشه که چشم انداز پیش روی ما را کاملا تغییر می دهد.

محوطه سازی حیاط خانه

به عنوان نمونه استفاده از استخر در ویلا خود شرایطی دارد که حتما بایستی در طراحی اولیه لحاظ گردد که متاسفانه امروزه مشاهده می شود در ویلاسازی که در کشور ما  کمتر مورد توجه قرار می گیرند. در محوطه سازی باغ هم تقریبا این چنین موارد بایستی لحاظ شده و در طراحی های تخصصی استفاده شوند.

محوطه سازی ویلا در تهراندشت

برای کامل شدن یک پروژه ویلاسازی، محوطه پیرامونی آن باید هم راستا با اهداف و ایده های اولیه ویلا طراحی شود. در این صورت پیوستگی بصری و فضایی مطلوبی بین فضاهای داخلی ویلا و محوطه بیرونی به وجود می آید. هماهنگی سبک محوطه سازی با ویلا، حس بودن در یک مجموعه واحد را به وجود می آورد. سبک طراحی ویلا، خط و خطوط کلی طراحی محوطه را مشخص می کند. به عنوان مثال اگر ویلایی به سبک کلاسیک باشد، در طراحی محوطه نیز باید از خطوط راست گوشه و فضاسازی های مربع مستطیلی بهره برد. همچنین هر یک از المان ها مانند آلاچیق ها یا آب نماها و عرشه سازی های کنار استخر باید با جزئیات زینتی بیشتر و متریال سنگی لوکس اجرا شوند.

محوطه سازی ویلا

ما محوطه ویلا را طراحی می کنیم که بتوانیم در اوقات مختلف سال از آن بهره مند شویم پس باید توجه داشته باشیم این فضا به عنوان فضای باز، مستقیما تحت تاثیر شرایط آب و هوایی است. بنابراین تطابق با شرایط اقلیمی یکی از اصول مهم محوطه سازی است.  

محوطه سازی باغ

در دنیای تکنولوژیک مدرن وافزایش شهر نشینی و ازدحام جمعیت استرس ها و فشارهای این روزها و هزاران دلیل که باعث برهم خوردن آرامش آدمی شده است هر روز بیشترما را مجاب به طراحی و محوطه سازی باغ می کند.

خانواده حرفه ای نگین آذین پارت به شما کمک خواهد کرد تا با محوطه سازی فضاهایی در فضای باز احساس و عملکرد را دقیقاً به همان شکلی که می خواهید ایجاد کنید.

 کنجکاوهستید که برای محوطه سازی باغ چه کاری می توانیم انجام دهیم؟

هر طرح فضای باز شامل محوطه سازی سخت به شکل مسیرها، پاسیوها، آلاچیق ها، دیوارها، عرشه ها، لبه ها و موارد دیگر است. همراه با گیاهان و منظره نرم نیز شامل تخت ها و حاشیه ها و گیاهان درون آنها، چمنزارها و غیره است.

در محوطه سازی باغ، پیش از آماده شدن و کاشت سافت‌اسکیپ، ابتدا فضای سخت تکمیل می‌شود. زهکشی و تسطیح سایت با ساخت دیوارهای حائل و حصارها و سنگفرش ها و یا عرشه سازی و تسطیح برای چمن ها تکمیل می شود; پس از آن، بسترها و حاشیه ها ترسیم می شوند و خاک قبل از کاشت و مالچ پاشی بهبود می یابد، سپس خاک سطحی برای چمن ها گذاشته می شود.

 ایده‌های نورپردازی در فضای باز می‌توانند عناصری را که می‌خواهید پس از تاریک شدن هوا روی آنها تمرکز کنید، از گیاهان گرفته تا بافت دیوار برجسته کنید. مبلمانی که انتخاب می کنید نیز می تواند به جذابیت باغ بیافزایدایده های محوطه سازی باغی که می توانید انتخاب کنید شامل مواردی است که طرح شما را با حیات وحش و طبیعت دوستانه می کند.

آیا محوطه سازی باغ با بودجه کم نیز امکان پذیر است؟

اگر بودجه شما کم است، هنوز هم می‌توانید با ایده‌های منظره‌سازی باغ، یک طرح شگفت‌انگیز ایجاد کنید. طیف وسیعی از مواد سخت‌افزاری ارائه شده است و انتخاب کم‌هزینه‌ترین آنها به معنای به خطر افتادن نتایج شما نیست.

 برای صرفه جویی در هزینه ها میتوانید، سنگفرش را با سنگ ریزه تعویض کنید و استفاده مجدد از مصالحی مانند آجرهای قدیمی را به عنوان سنگفرش در نظر بگیرید. در همین حال، چوب گزینه ای مقرون به صرفه برای تقسیم کننده ها، صفحه نمایش ها و تکیه گاه های گیاهی و همچنین برای پله ها است. حتی کوچکترین باغ می تواند آب نما را در خود جای دهد. مجسمه ها و سایر آثار هنری می توانند نقاط کانونی افسانه ای ایجاد کنند. و آینه ها می توانند توهم فضای بزرگتر را ایجاد کنند و منظره های تازه ای را ارائه دهند.

طراحی محوطه سازی باغ تنها به کاشت درختان و گل و گیاه محدود نمیشود بلکه استفاده از المان هایی متعددی از جمله آبنما، آلاچیق، باربیکیو، شومینه میتواند در طراحی، متناسب با نوع باغ برنامه ریزی و ایجاد شود.  

اجرای محوطه سازی

در بحث اجرای محوطه سازی در بخش های مختلف عناصر با نیروهای دینامیکی و استاتیکی متفاوتی در کنار هم قرار میگیرند که هر کدام از آنها نیاز های متفاوتی برای زیر سازی دارند. همچنین با توجه به ایجاد بستر کاشت گیاهان در محوطه سازی، بررسی، جمع آوری، خاکبرداری و خاکریزی با مطالعه دقیق خاک موجود در سایت و همچنین استفاده از خاک مناسب در محوطه سازی، می تواند نقش مهمی در رشد و سهولت نگهداری گیاهان و استقامت عناصر در مقابل نیرو های ذکر شده داشته باشد .

طراحی محوطه

مصالح ساختمانی در طراحی محوطه

خوشبختانه امروزه تولید و نو آوری مصالح در بخش ساختمان با توجه به رونق ساختمان سازی در جامعه با رشد سریعی روبروست؛ اما شناخت وانتخاب صحیح مصالح برای محوطه سازی امرییست که علاوه بر حس زیبایی شناسی در محوطه سازی نیاز به تجربه در مورد تغییرات احتمالی این مصالح در برابر شرایط جوی داراست. علاوه بر مصالحی که بصورت عمومی در فعالیت های مختلف ساختمانی استفاده می شود بخشی از مصالح بطور خاص فقط در محوطه سازی مورد استفاده قرار می گیرد که اطلاع از این موارد میتواند کمک بزرگی در بالا بردن سطح کار محوطه سازی باشد.

طراحی محوطه قیطریه

برای محوطه سازی چه کنیم؟

با توجه به مساحت و خواست کارفرما المانهای متفاوتی در طراحی محوطه مورد استفاده قرار میگیرند. برخی از المانها عبارتند از آلاچیق، رواق، آبنما، برکه، استخر، باربیکیو و پاسیو.
بطور کلی اینکه چه المان‌هایی را می‌توانیم در حیاط منزل یا محوطه فضای سبز در کنار یکدیگر به کار ببریم; به سه عامل بودجه‌ای که در اختیار داریم، سلیقه و مساحت حیاط محوطه بستگی خواهد داشت.

محوطه سازی و آلاچیق

آلاچیق کلمه عمومی است که در زبان فارسی به هرنوع سرپناهی که در فضای باز استفاده می شود، اطلاق می گردد و حتی نوع کاربری آن که در مواردی بعنوان پارکینگ اتومبیل استفاده می شود نیز تغییری در این نام ایجاد نمی کند. این در حالیست که در محوطه سازی برای انواع مختلف از آلاچیق، بسته به کاربرد آن نامها و تعاریف جداگانه ای وجود دارد.

آلاچیق در محوطهآلاچیق در محوطه سازی

محوطه سازی با آبنما

یکی از المان هایی که در چند سال اخیر برای محوطه سازی (لند اسکیپ)  شدیدا مورد استقبال عمومی قرار گرفته، آبنما بوده است. ساخت آبنما می تواند با مصالح مختلف انجام پذیرد. در ساخت آبنما مواردی چون نحوه ریزش آب، مقدار صدای مورد نیاز برای فضا، نور پردازی ، ایزولاسیون و سهولت نگهداری، از اهمیت بالایی برخوردار است .
آبنما در طراحی محوطه

محوطه سازی با برکه و نهر

برکه به فضایی گفته می شود که آب در آن بدون جریان و در فضایی بسته قرار دارد. برکه در محوطه سازی (لند اسکیپ) معمولا برای فضا هایی با هدف آرامش، طراحی و ساخته می شود می توان المان مفیدی در تامین این هدف باشد. برکه ها علاوه بر کاربرد به لحاظ زیبایی در محوطه سازی، می تواند نقش مهمی در ذخیره سازی آب برای آبیاری فضای سبز ایفا کند. گیاهانی چون نیلوفر آبی، لویی  که به عنوان گیاهان آبزی در محوطه سازی و فضای سبز جهت زیبایی بیش از پیش استفاده می شوند، در آبهایی که راکد هستند (مثل برکه) قادر به ادامه حیات هستند. در فرهنگ کهن ما همیشه آبهای روان چه در باغهای ایرانی که ساخت آنها به بیش از ۲۰۰۰ سال می رسد و چه در شرایط طبیعی از اهمیت و استقبال زیادی برخوردار بوده، به همین دلیل داشتن چنین المانی در محوطه سازی می تواند فضایی متفاوت ایجاد نماید.

برکه در طراحی محوطه

محوطه سازی با استخر

از دیر باز شنا به عنوان یکی از مفرح ترین ورزشها مورد توجه بوده است. به همین دلیل ساخت استخر سالها در حیاط منازل مسکونی مورد توجه محوطه سازان قرار داشته است. امروزه با تغییر شکل زندگی شهر نشینی معمولا استخر بعنوان بخشی از محوطه سازی ویلا ها دیده می شود. ساخت استخر به دلیل چالشهایی چون آب بندی، تصفیه و نگهداری، از تخصصی ترین عناصر در محوطه سازی است.

 استخر در محوطه استخر

کف سازی در محوطه سازی

همواره یکی از اثر گذارترین بخشها در طراحی محوطه، کف سازی هاست. کف سازی جزیی از بخش سخت محوطه سازی (hard scape) است که می تواند نقش مهمی در راهنمایی استفاده کنندگان، تقسیم فضا، زیبایی، سازه فضایی، القای حسی خاص و ... در طراحی محوطه داشته باشد. استفاده از مصالح مناسب محوطه سازی (لند اسکیپ)  در این بخش برای حفظ امنیت، زیبایی، استحکام  بسیار دارای اهمیت است.

محوطه سازی


نورپردازی درطراحی محوطه

در طراحی فضای سبز نور همواره به عنوان یک عنصر مهم و اساسی به شمار می آید زیرا کلیه نقاطی که در فضای سبز از اهمیت بخصوصی برخودارند نظیر درب ورودی، حیاط جلویی استخر برکه ها، آبشارها، فواره ها، مجسمه ها، درختان و کلیه وسایل زینتی باید امکانات روشنایی را داشته باشد. تا زیبایی واقعی را به نمایش بگذارند. نور عامل مهم در تفکیک رنگها و تعریف راهها و معابر در شب ها می باشد. در صورت نبود نورپردازی در شب طراحی فضای سبز امری کاملا بی معنی جلوه می کند; لذا نیاز به نور در شب به بیشترین حد خود می رسد.

نورپردازی محوطه

تاسیسات برقی در اجرای محوطه سازی

استفاده از انرژی برق برای روشنایی عمومی، نور پردازی و راه اندازی تاسیسات مکانیکی در محوطه سازی (لنداسکیپ) امری اجتناب ناپذیر است. اگر چه به دلیل حضور مهندسین در بخش ساختمان سازی، استفاده از استاندارد های مهندسی برق در ساختمانها نهادینه شده ؛ اما در طراحی محوطه به دلیل اجرای سنتی محوطه ها، کمتر به این امر توجه شده. استفاده از روشهای صحیح در انتقال و بهره برداری برق در محوطه سازی، نقش مهمی در ایمن سازی و کاهش هزینه های نگهداری فضای سبز داراست .

طراحی محوطه

تاسیسات مکانیکی در طراحی و اجرای محوطه سازی

تاسیسات مکانیکی در محوطه سازی شامل آبرسانی، تاسیسات آبیاری اتومات، تاسیسات استخر و تاسیسات آبنما، بخشی از علم تاسیسات است که کمتر در ساختمان مورد توجه قرار می گیرد. به همین دلیل برای داشتن تاسیسات مناسب در محوطه سازی، آگاهی از نوع و عملکرد لوازم موجود در بازار و بکار گیری آنها در محلهای مناسب امر اجتناب ناپذیر است.

محوطه سازی باغ میوه

محوطه سازی باغ میوه بر خلاف تصور عموم، کاملا با محوطه سازی ویلا، باغ ویلا و غیره متفاوت است و به پارامتر های خاص دیگری باید توجه کرد. از جمله این پارامتر ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:
1. توجه به منطقه جغرافیایی و شرایط آب و هوا و اقلیم منطقه
2. ویژگی های زمین و خاک موجود
3. استفاده حداکثر از فضا برای کاشت در عین رعایت استاندارد فواصل گیاهان
4. توجه به مساحت کلی باغ (باغ هایی با مساحت کمتر دو هکتار) توجیه اقتصادی از لحاظ فروش و درآمد زایی ندارد. 

شرکت نگین آذین پارت دوستدار محیط زیست

طراحی محوطه باید طوری باشد که به تاسیسات و ساختمانهای مجاور پروژه صدمه ای وارد نیابد و درختان زیبا و چندین ساله محفوظ مانده و حتی المکان قطع نشوند.

در صورتی که ناگزیر از قطع درختان باشند، ابتدا صورت مجلسی درباره حجم عملیات محوطه سازی تهیه کرده، سپس بوته ها و نهال ها را ریشه کن می کنند. اگر درخت بزرگ باشد، در نزدیکی سطح زمین بریده شده و اطراف ریشه های ضخیم خاکبرداری و ریشه ها حداقل از فاصله نیم متری زیر سطح خاک قطع می شود. سپس سطح ریشه ها سوزانده شده و محل چاله ها با شفته ی آهکی یا سیمانی پر می شود.

سخن پایانی

محوطه سازی یکی از راهکارهایی است که می‌توان با استفاده از آن فضاهای زیبا و دلنشینی برای ساختمان‌ها ایجاد کرد. البته ساختن محوطه تنها مخصوص آپارتمان‌ها و ساختمان‌ها نیست؛ بلکه می‌توان برای ویلاها یا در سطح شهر هم اقدام به ساخت محوطه کرد. محوطه‌سازی باتوجه‌به سبک ساخت‌وساز در شهرها، اهمیت بسیار زیادی پیدا کرده است. به¬علاوه ساخت محوطه، می‌تواند ارزش ملک شما را هم افزایش دهد. در این مطلب هرآنچه که باید درباره ساخت محوطه بدانید را گفتیم. همان‌طور هم که مطالعه کردید، ساخت محوطه مراحلی دارد که باید بادقت انجام شوند. انجام این مراحل به عهده پیمانکار است.  

دیـدن نمونـه کــارهای محوطه سازی

طراحی سایت  و سئو توسط  9370134-0912