طراحی نمای ساختمان

Facade Design

طراحی نما


ما بهترین مدل های روز طراحی نمای ساختمان را برای شما آماده کرده ایم که دیگر نیازی به صرف هزینه گزاف برای طراحی نمای ساختمان خود نباشد. نمای ساختمان که منظره خارجی بنا را تشکیل می دهد و در معرض دید عموم قرار دارد شامل حجم و ارم آن در مرحله اول و سپس اجزاء آن یعنی سطوح باز، بسته و تقسیم کننده های عمودی و افقی می باشد.

طراحی نما

ضروری است طرح نما حتی المقدور بیانگر عملکرد ساختمان باشد به نحوی که نوع استفاده از آن را به بیننده القا کند بطور مثال نمای یک ساختمان مسکونی در یک محله مسکونی بایستی با عملکرد ساختمان سنخیت کامل داشته باشد.

در مرحله اول طراحی نما بهتر است تمام قسمتها و المانهای بعدی از جمله بحث محوطه سازی اطراف ساختمان، بام سبز یا روف گاردن را متناسب با محیط اطراف ساختمان و نمای آن جایگذاری و در نظر گرفت.

نمای ساختمان ها جزء اصلی ساختمان بوده که چون نمود خارجی هر بنا می باشد و به سبب این که سازنده ی بدنه شهری بوده و در واقع بستر کالبدی شکل دهنده به تصویر ذهنی شهروندان از محیطی است که در آن قنرار گرفته اند اهمیت می یابد.

طراحی-نمای-مدرن

در بحث نمای ساختمان ها چیزی که بیشترین تأثیر را دارد سلیقه های شخصی است این سلیقه ها در سطح گسترده هم می تواند نقطه ی قوت باشد هم نقطه ی ضعف. البته در حیطه ی معماری یک بنا می توان به سلیقه رفتار کرد اما در واقع وقتی وارد حیطه عمومی می شوید، جامعه حقی بر گردن دارد که باید اجرا شود.

ممکن است که سازنده به دلیل مسائل اقتصادی و یا نداشتن دانش کافی نتواند سازه ای منطبق با فضای اطرافش بسازد. نمای هر ساختمان در مجموعه ی شهری که در آن حضور دارد مؤثر است و این تاثیر را به بدنه ی خیابان ها یا میدان ها که در آن قرار گرفته است انتقال می دهد. اگر به نمای ساختمانی واحد بدون در نظر گرفتن نمای دیگر ساختمان ها فکر شود همگونی نمای شهری در کلیت از میان می رود.

طراحی نمای ساختمان

طراحی نمای ویلا

جهت طراحی نمای ویلا از ترکیب دو یا چند رنگ, طرح و مصالح مختلف استفاده می شود. نمای بیرونی ساختمان های ویلایی تا اندازه ای می توانند سبک طراحی داخلی خانه های ویلایی را نشان دهد.

نمای ویلا باید متمایز، هماهنگ با کل بنا، مقاوم به شرایط اقلیمی و متناسب با بودجه بندی و در نهایت زیبا باشد. بی تردید توجه به معیارهای زیبا هزینه ای بر پروژه تحمیل نمی سازد و عدم توجه به همین امر مهم سازه ای نازیبا را پدید می آورد که امکان اصلاحش نیاز به صرف هزینه ای هنگفت خواهد داشت.

استفاده از یک سبک و الگو معماری در طراحی می توان راه گشای این امر باشد. سبک های کلاسیک، مدرن و سنتی ایرانی را می توان به عنوان معیار طراحی نما استفاده نمود. نمایی با این ویژگی ها قطعاً چشم نواز خواهد بود.  

طراحی نمای ویلا

مهمتری عوامل تأثیر گذار در نمای ساختمان ها به ترتیب ذیل مورد بررسی قرار می گیرد:

  • مصالح، فرم و رنگ
  • ملحقات (تاسیسات)
  • پیش آمدگی و بازشوهای نما
  • بام بنا
  • سایر موارد

طراحی-نمای-ساختمان


ضوابط پیشنهادی طراحی نما توسط کمیسیون طراحی شهری، معماری و محیط زیست


در طراحی نما عملکرد ساختمان(مسکونی، اداری و ...) مد نظر قرار گیرد.استفاده از کامپوزیت برای نماهای مسکونی توصیه نمی شود
در طراحی نما ترجیحا حداکثر از 2 نوع مصالح با رنگ غالب (حدود ۲ تا ۷ درصد) روشن و ملایم (سفید، کرم، شیری) استفاده شود. استفاده از رنگ های نا متعارف و تند در نمای ساختمان توصیه نمی شود
برای اجرای سنگ ها از اسکوپ استفاده گردد. در صورت استفاده از آجر، با بندکشی استفاده شود
مصالح استفاده شده از جنس و کیفیت مرغوب باشد
قاب پنجره و اجزای نما در صورت همرنگ بودن با نمای اصلی(زمینه) مجاز می باشد
در محدوده ای که نما در تماس با انسان خواهد بود، از مصالحی که احساس عکس العمل منفی در انسان ایجاد می کند مانند فلز و اجسام شکننده یا برنده پرهیز شود
فضای ورودی ساختمان تعریف شده و دعوت کننده باشد و با عقب رفتگی در پلان طراحی شود
از شیشه ساده و پنجره دوجداره استفاده شود
در طراحی نما به تناسب و توازن خطوط ریتم افقی و عمودی غالب توجه شود
استفاده از پنجره یکسره جهت باکس راه پله ممنوع است

طراحی-نمای-ساختمان

طراحی نمای مدرن

این نوع طراحی با توجه به آخرین دستاوردهای اجرایی در طراحی نما جای خود را باز کرده است. توجه به سبک جدیدی از طراحی که با متریال های مختلف و متنوعی انجام می گیرد، امروزه بیشتر در کانون توجه  قرار دارد. طراحی نمای مدرن ساده تر بوده و از قوانین معماری مدرن پیروی می کنند. تفاوت عمده ای که در میان طراحی نمای مدرن و طراحی نمای کلاسیک وجود دارد این است که در نمای مدرن تزئینات حذف شده و از عناصر ساده تری استفاده شده است. پیشگامان معماری نمای مدرن همواره تاکید می کردند که معماری امروز نمی تواند با فرم های گذشته به کار رود. در این خصوص می توان به این گفته میس وندروهه از معماران بنام این جنبش اشره کرد: "نه دیروز, نه فردا, بلکه فرم را تنها در همین امروز می توان معین ساخت".

طراحی نما مدرن

با اینکه طراحی نما به صورت مدرن بر ویژگی هایی مانند سادگی تاکید دارد. با این حال چیزی که به عنوان طراحی مدرن نما در ایران شاهد ان هستیم استفاده مکرر از شکل های نامتعارف و بهم ریخته می باشد، که هدف از آن افزایش زیبایی نما بوده که متاسفانه نتیجه عکس داده است. بر اساس ضوابط جدید تدوین شده توسط شهرداری به کار بردن فرم های نامتعارف و تعدد مصالح به کار رفته در نما ممنوع می باشد.

طراحی نمای مدرن

اصول طراحی نما

در طراحی نمای ساختمان به شیوه مدرن نوع کاربری ساختمان شما بسیار مهم است. هرچند که توجه به طراحی اغلب سلیقه ای است. اگر ساختمان شما به منظور استفاده اداری طراحی شده است نمای کامپوزیت میتواند بسیار مفید واقع شود و تاثیر بسیاری در دیده شدن ساختمان شما داشته باشد.

• همچنین نمای شیشه ای در طراحی نما یا همان کرتین وال میتواند ویژگی هایی که طراح به آنها دقت کرده است را نمایان کند. در طراحی با کامپوزیت شما میتوانید برجستگی ها و فرورفتگی های زیادی را در نما خلق کنید که به زیبایی دوچندان نما کمک شایانی می کند.

• در طراحی نمای شیشه ای نیز بازتاب و شکست نور است که به زیبایی ساختمان و نمای شما کمک می کند. بنابراین دقت کنید کدام نما برای کدام کاربری از ساختمان مناسب تر است.

 توجه به موقعیت مکانی ساختمان نیز تاثیر بسیاری در انتخاب دقیق سبک طراحی نما دارد. اگر ملک شما در گذر خیابان واقع است. با ملکی دیگر که در کوچه ای با عرض کمتر قرار گرفته تفاوت دارد. معمولاً نمای اصلی ساختمان ویژه ساختمان های اداری که در گذر خیابان اصلی واقع شده است از نمای مدرن استفاده می کنند.

 توجه به تابلو خور بودن نمای ساختمان اداری نیز بسیار اهمیت دارد. بنابراین قبل از اخذ جواز ساخت به این نکته دقت کنید. که کاربری ساختمان شما نقش مهمی در روند ساخت و طراحی نقشه ها و همچنین طراحی نما دارد.

طراحی-نما-مدرن

شرکت نگین آذین پارت با تیمی حرفه ای و متخصص از مهندسین معمار و عمران آماده است تا نمای ساختمان شما را کاملا منطبق با فضای اطراف آن و با رعایت کلیه ضوابط شهری و منطبق با سلیقه شما با کوله باری از تجربه اجرا نماید.

طراحی نما

دیـدن نمونـه کــارهای طراحی نما

طراحی سایت  و سئو توسط  9370134-0912