گیاهان مورد استفاده در بام سبز

Plants used in green roof

روف گاردن

گياهان مورد استفاده در بامهاي سبز و روف گاردن :

به طور کلی سه عامل مکانی، اجتماعی و اقتصادی در انتخاب گونه های مناسب دخیل اند. لازم است که گیاهان مناسب هر اقلیمی انتخاب شود، خواه شرایط آن بصورت دوره ای خیلی خشک، خیلی گرم، خیلی سرد یا خیلی متغیر باشد.

 مهمترین مسئله در بام گسترده یا بام سبز دامنه مقاومتی پوشش گیاهی آن است. چرا که شرایط خشک در بیشتر اقلیم ها حاکم بر این نوع بام ها است. گیاهان شاداب گیاهانی هستند که در بافت های خود به مدت طولانی آب را ذخیره می کنند از جمله این گیاهان سدوم و تعداد کمی ار گیاهان خانواده کراکسولاسیا می باشند.

روف گاردن

 

 تعداد کمی از گونه های سدوم مناسب برای بام سبز وجود دارد که دارای رنگ های مختلف و الگوهای رشد متفاوتند. در ترکیب با خزه رایج ترین جمعیت گیاهی بکار رفته در بام های گسترده می باشند. در نقاطی از جهان که سدوم به طور طبیعی وجود ندارد توسعه بازار بام سبز به مبارزه ای بین گونه های مقاوم متناسب با اقلیم محلی و سنت های بومی بدل شده است. با در نظر گرفتن این عوامل باید گونه هایی انتخاب شوند که:

الف)گونه هایی با نیاز آبی پایین: با توجه به شرایط اقلیمی کشور ما که بیش از دو سوم از مساحت کشور در مناطق خشک و نیمه خشک قرار دارد و مسئله خشک سالی که سال هاست گریبان گیر تقریبا تمام نقاط کشور شده است، که مقاومت در برابر خشکی یک فاکتور اصلی در انتخاب گیاه است به علاوه نیاز پایین گیاه هزینه های نگهداری را کاهش می دهد و در مصرف آب صرفه جویی میکند.روف گاردن

 

ب) گونه های گیاهی با طول عمر دراز: هزینه نگهداری رابطه ی مستقیمی با طول عمر گیاه دارد. گیاهان با طول عمر کم هزینه ی نگهداری و تعویض پوشش گیاهی را افزایش می دهد. به همین سبب انتخاب گونه های گیاهی گران تر با طول عمر بالاتر نسبت به گیاهان ارزان با طول عمر کم ارجحیت دارد.   

ج) گیاهان با توقع پایین: هرچه گیاه کم توقع تر باشد و با اقلیم منطقه سازگارتر باشد بازدهی بام سبز افزایش می یابد. به همین دلیل انتخاب گونه های بومی منطقه به دلیل سازگاری بالا با محیط و نیاز کم به نگهداری، آبیاری، کوددهی و هرس در اولویت قرار دارند.

برخی از گیاهان مورد استفاده:

Actinidia كيوي (درختچه اي بالا رونده- استفاده زينتي دارد و از ميوه آن نيز استفاده مي گردد)

 Trifoliata شبدر

روف گاردن

Aristolochia چپقك خزري- رودباري- زاگرسي

 Compsis  پيچ اناري (بومي شمال آمريكاو ژاپن و چين)

روف گاردن

Celastrus شمشاد

Clematis گياهي چوبي و بالا رونده (شش گونه دارد از جمله سرخ - بنفش - لاجوردي)

 Cotoneaster  شيرخشت 16 گونه درختچه اي دارد (مازندراني - فيروزكوهي - تاجيك - كرماني- برگ ساده- لرستاني- زاگرسي-سياه- سكه اي- خراساني- مومي- هرمزي- تركمني و...)

 Fortuynia شب بو (در مناطق بياباني هم مي رويد)

روف گاردن

Hedra پاپيتال ، گونه ها و فرم هاي اصلاح شده زيادي از آن نيز امروزه در پارك ها- حياط

منازل و باغ هاي گياه شناسي كاشته شده است (ساقه رونده دارد و بسيار بردبار و سايه پسند است)

Pyracanthaشير خشتي، در ايران يك گونه گياه درختچه اي خودرو دارد.گياهي است زينتي

 

نتيجه گيري :

 ايجاد بامهاي سبز یا روف گاردن  مزاياي زیادی  از جمله:

 1- جلوگيري از انتشار ذرات معلق در هوا و آلودگي

2- بهبود كارآيي انرژي ساختمان ها

3- كاهش تاثير جزيره حرارتي شهرها از طريق سرد كردن بخار هواي محيط كه محيط زيست شهري و زندگي اكولوژيك شهرنشينان و سلامت روحي، اجتماعي و اقتصادي آنان را تحت تاثير قرار مي دهد.
شرکت نگین آذین پارت

دیـدن نمونـه کــارهای روف گاردن و بام سبز

قیمت روف گاردن

طراحی سایت  و سئو توسط  9370134-0912