info@neginazinco.com | ۸۸۹۸۹۰۷۵-۰۹۱۲۱۰۵۰۷۷۵ : با ما در تماس باشید

محوطه سازی


محوطه سازی

محوطه سازی چیست؟

محوطه سازی فضای سبز، ویلا یا حیاط منزل بر پایه یک سری اصول و استاندارد مشخص استوار است که هدف همه آنها استفاده بهینه از بهترین المان‌ها است تا بتوان فضایی هوشمندانه را خلق کرد. با توجه به روی آوردن مردم به زندگی در آپارتمان‌ها، اهمیت محوطه سازی و طراحی محوطه بسیار مورد توجه قرار گرفته است.

اهمیت محوطه سازی به این دلیل است که امروزه مهمترین مشکلات شهر ها پدیده وارونگی و آلودگی هوا می باشد. یکی از راه های مقابله با این آلودگی ها در نظر داشتن و بوجود آوردن محوطه فضایی سبز (محوطه سازی) در اطراف ساختمان یا پشت بام منزل می باشد. این امر باعث جذب آلودگی هوا و در نتیجه خارج کردن اکسیژن از خود می باشد.

طراحی محوطه در کرمان

مهم ترین اصول محوطه سازی کدامند؟

در محوطه سازی همیشه با گیاهان متنوع سروکار داریم چون گیاهانی که در فضای سبز مورد استفاده قرارمی گیرند همیشه علاوه بر شرایط ارثی و ژنتیکی، از شرایط اکولوژی محیط زیست نیز متأثر هستند. مانند تغییرات درجه حرارت، حداقل مطلق دما، میانگین و حداکثر مطلق دما، تغییرات میزان رطوبت نسبی هوا، بارندگی ها، تعداد روزهای ابری و آفتابی، کوتاهی و بلندی روز و شب و دیگر پدیده های جوی به دقت توجه شود.

طراحی محوطه

استفاده از آلاچیق، آبنما، برکه، نهر، استخر، گل کاری، درخت کاری، رواق، باربیکیو و . . . از بخش های مهم محوطه سازی به شمار می روند. که با توجه به مساحت و خواست کارفرما طرح ها و المان های متفاوتی در محوطه سازی (لند اسکیپ) مورد استفاده قرار می گیرند.

یکی از مهم ترین گامهای اصلی طراحی و اجرای محوطه سازی (لند اسکیپ) جانمایی و آرایش گل و گیاهان در موقعیت مناسب و مطلوب خود به بهترین شکل ممکن می باشد که باید قبل از اجرا در طراحی محوطه نوع چیدمان گل و گیاه در طرح مورد نظر مشخص و معلوم گردد.

طراحی محوطه

از دیگر خصوصیات محوطه سازی و فضای سبز نیز می توان به ایجاد فضایی دلنشین، روحیه بخش و جذاب را که برای استفاده کنندگان از آن بوجود می آورد اشاره کرد. همچنین طرح های متفاوت و متناسب با ساختمان یا ویلا در اطراف یا پشت بام بنا تاثیر فراوانی در زیبایی و خوش نما کردن ویلا یا ساختمان مورد نظر دارد.

محوطه سازی

محوطه سازی ویلا و باغ

بعنوان مثال می توان به محوطه سازی ویلا اشاره کرد که در کشور ما در حال افزایش می باشد. در محوطه سازی ویلا بایستی به زیبایی در کنار ایمنی و استاندارد بودن آن توجه نمود. محوطه سازی حیاط  ویلا فقط کاشت، هرس و آبیاری نیست بلکه ایجاد یک فضای جادویی است برای فارغ شدن از روزمرگی که ما رو دعوت می کنه به نشستن و تماشای زیبایی گل ها و استنشاق بوی چمن مرطوب و تفکر. در زیر عکسی از پلان محوطه سازی باغ طراحی و اجرا شده توسط تیم تخصصی نگین آذین پارت را مشاهده می کنید.

پلان محوطه سازی ویلا

همه دوست داریم ساعتها به تماشای فضای سبز حیاط ویلایمان پر از گلها و تزیینات رنگارنگ بشینیم و لذت قدم زدن در محوطه با فضای سبز زیبا رو بچشیم. پس بیاین در کنار هم شروع کنیم؛ ببینیم و یاد بگیریم. در حقیقت استفاده از گلها، گیاهان، درختچه ها و ترکیب گونه های مختلف آنها با یکدیگر، باعث ایجاد منظره ای فوق العاده زیبا میشه که چشم انداز پیش روی ما را کاملا تغییر می دهد.

محوطه سازی حیاط خانه

به عنوان نمونه استفاده از استخر در ویلا خود شرایطی دارد که حتما بایستی در طراحی اولیه لحاظ گردد که متاسفانه امروزه مشاهده می شود در ویلاسازی که در کشور ما  کمتر مورد توجه قرار می گیرند. در محوطه سازی باغ هم تقریبا این چنین موارد بایستی لحاظ شده و در طراحی های تخصصی استفاده شوند.

محوطه سازی ویلا در تهراندشت

برای کامل شدن یک پروژه ویلاسازی، محوطه پیرامونی آن باید هم راستا با اهداف و ایده های اولیه ویلا طراحی شود. در این صورت پیوستگی بصری و فضایی مطلوبی بین فضاهای داخلی ویلا و محوطه بیرونی به وجود می آید. هماهنگی سبک محوطه سازی با ویلا، حس بودن در یک مجموعه واحد را به وجود می آورد. سبک طراحی ویلا، خط و خطوط کلی طراحی محوطه را مشخص می کند. به عنوان مثال اگر ویلایی به سبک کلاسیک باشد، در طراحی محوطه نیز باید از خطوط راست گوشه و فضاسازی های مربع مستطیلی بهره برد. همچنین هر یک از المان ها مانند آلاچیق ها یا آب نماها و عرشه سازی های کنار استخر باید با جزئیات زینتی بیشتر و متریال سنگی لوکس اجرا شوند.

محوطه سازی ویلا

ما محوطه ویلا را طراحی می کنیم که بتوانیم در اوقات مختلف سال از آن بهره مند شویم پس باید توجه داشته باشیم این فضا به عنوان فضای باز، مستقیما تحت تاثیر شرایط آب و هوایی است. بنابراین تطابق با شرایط اقلیمی یکی از اصول مهم محوطه سازی است.  

اجرای محوطه سازی

در بحث اجرای محوطه سازی در بخش های مختلف عناصر با نیروهای دینامیکی و استاتیکی متفاوتی در کنار هم قرار میگیرند که هر کدام از آنها نیاز های متفاوتی برای زیر سازی دارند. همچنین با توجه به ایجاد بستر کاشت گیاهان در محوطه سازی، بررسی، جمع آوری، خاکبرداری و خاکریزی با مطالعه دقیق خاک موجود در سایت و همچنین استفاده از خاک مناسب در محوطه سازی، می تواند نقش مهمی در رشد و سهولت نگهداری گیاهان و استقامت عناصر در مقابل نیرو های ذکر شده داشته باشد .

طراحی محوطه

مصالح ساختمانی در طراحی محوطه

خوشبختانه امروزه تولید و نو آوری مصالح در بخش ساختمان با توجه به رونق ساختمان سازی در جامعه با رشد سریعی روبروست؛ اما شناخت وانتخاب صحیح مصالح برای محوطه سازی امرییست که علاوه بر حس زیبایی شناسی در محوطه سازی نیاز به تجربه در مورد تغییرات احتمالی این مصالح در برابر شرایط جوی داراست. علاوه بر مصالحی که بصورت عمومی در فعالیت های مختلف ساختمانی استفاده می شود بخشی از مصالح بطور خاص فقط در محوطه سازی مورد استفاده قرار می گیرد که اطلاع از این موارد میتواند کمک بزرگی در بالا بردن سطح کار محوطه سازی باشد.

طراحی محوطه قیطریه

برای محوطه سازی چه کنیم؟

با توجه به مساحت و خواست کارفرما المانهای متفاوتی در طراحی محوطه مورد استفاده قرار میگیرند. برخی از المانها عبارتند از آلاچیق، رواق، آبنما، برکه، استخر، باربیکیو و پاسیو.
بطور کلی اینکه چه المان‌هایی را می‌توانیم در حیاط منزل یا محوطه فضای سبز در کنار یکدیگر به کار ببریم; به سه عامل بودجه‌ای که در اختیار داریم، سلیقه و مساحت حیاط محوطه بستگی خواهد داشت.

محوطه سازی و آلاچیق

آلاچیق کلمه عمومی است که در زبان فارسی به هرنوع سرپناهی که در فضای باز استفاده می شود، اطلاق می گردد و حتی نوع کاربری آن که در مواردی بعنوان پارکینگ اتومبیل استفاده می شود نیز تغییری در این نام ایجاد نمی کند. این در حالیست که در محوطه سازی برای انواع مختلف از آلاچیق، بسته به کاربرد آن نامها و تعاریف جداگانه ای وجود دارد.

آلاچیق در محوطهآلاچیق در محوطه سازی

محوطه سازی با آبنما

یکی از المان هایی که در چند سال اخیر برای محوطه سازی (لند اسکیپ)  شدیدا مورد استقبال عمومی قرار گرفته، آبنما بوده است. ساخت آبنما می تواند با مصالح مختلف انجام پذیرد. در ساخت آبنما مواردی چون نحوه ریزش آب، مقدار صدای مورد نیاز برای فضا، نور پردازی ، ایزولاسیون و سهولت نگهداری، از اهمیت بالایی برخوردار است .
آبنما در طراحی محوطه

محوطه سازی با برکه و نهر

برکه به فضایی گفته می شود که آب در آن بدون جریان و در فضایی بسته قرار دارد. برکه در محوطه سازی (لند اسکیپ) معمولا برای فضا هایی با هدف آرامش، طراحی و ساخته می شود می توان المان مفیدی در تامین این هدف باشد. برکه ها علاوه بر کاربرد به لحاظ زیبایی در محوطه سازی، می تواند نقش مهمی در ذخیره سازی آب برای آبیاری فضای سبز ایفا کند. گیاهانی چون نیلوفر آبی، لویی  که به عنوان گیاهان آبزی در محوطه سازی و فضای سبز جهت زیبایی بیش از پیش استفاده می شوند، در آبهایی که راکد هستند (مثل برکه) قادر به ادامه حیات هستند. در فرهنگ کهن ما همیشه آبهای روان چه در باغهای ایرانی که ساخت آنها به بیش از ۲۰۰۰ سال می رسد و چه در شرایط طبیعی از اهمیت و استقبال زیادی برخوردار بوده، به همین دلیل داشتن چنین المانی در محوطه سازی می تواند فضایی متفاوت ایجاد نماید.

برکه در طراحی محوطه

محوطه سازی با استخر

از دیر باز شنا به عنوان یکی از مفرح ترین ورزشها مورد توجه بوده است. به همین دلیل ساخت استخر سالها در حیاط منازل مسکونی مورد توجه محوطه سازان قرار داشته است. امروزه با تغییر شکل زندگی شهر نشینی معمولا استخر بعنوان بخشی از محوطه سازی ویلا ها دیده می شود. ساخت استخر به دلیل چالشهایی چون آب بندی، تصفیه و نگهداری، از تخصصی ترین عناصر در محوطه سازی است.

 استخر در محوطه استخر

کف سازی در محوطه سازی

همواره یکی از اثر گذارترین بخشها در طراحی محوطه، کف سازی هاست. کف سازی جزیی از بخش سخت محوطه سازی (hard scape) است که می تواند نقش مهمی در راهنمایی استفاده کنندگان، تقسیم فضا، زیبایی، سازه فضایی، القای حسی خاص و ... در طراحی محوطه داشته باشد. استفاده از مصالح مناسب محوطه سازی (لند اسکیپ)  در این بخش برای حفظ امنیت، زیبایی، استحکام  بسیار دارای اهمیت است.

محوطه سازی


نورپردازی درطراحی محوطه

در طراحی فضای سبز نور همواره به عنوان یک عنصر مهم و اساسی به شمار می آید زیرا کلیه نقاطی که در فضای سبز از اهمیت بخصوصی برخودارند نظیر درب ورودی، حیاط جلویی استخر برکه ها، آبشارها، فواره ها، مجسمه ها، درختان و کلیه وسایل زینتی باید امکانات روشنایی را داشته باشد. تا زیبایی واقعی را به نمایش بگذارند. نور عامل مهم در تفکیک رنگها و تعریف راهها و معابر در شب ها می باشد. در صورت نبود نورپردازی در شب طراحی فضای سبز امری کاملا بی معنی جلوه می کند; لذا نیاز به نور در شب به بیشترین حد خود می رسد.

نورپردازی محوطه

تاسیسات برقی در اجرای محوطه سازی

استفاده از انرژی برق برای روشنایی عمومی، نور پردازی و راه اندازی تاسیسات مکانیکی در محوطه سازی (لنداسکیپ) امری اجتناب ناپذیر است. اگر چه به دلیل حضور مهندسین در بخش ساختمان سازی، استفاده از استاندارد های مهندسی برق در ساختمانها نهادینه شده ؛ اما در طراحی محوطه به دلیل اجرای سنتی محوطه ها، کمتر به این امر توجه شده. استفاده از روشهای صحیح در انتقال و بهره برداری برق در محوطه سازی، نقش مهمی در ایمن سازی و کاهش هزینه های نگهداری فضای سبز داراست .

طراحی محوطه

تاسیسات مکانیکی در طراحی و اجرای محوطه سازی

تاسیسات مکانیکی در محوطه سازی شامل آبرسانی، تاسیسات آبیاری اتومات، تاسیسات استخر و تاسیسات آبنما، بخشی از علم تاسیسات است که کمتر در ساختمان مورد توجه قرار می گیرد. به همین دلیل برای داشتن تاسیسات مناسب در محوطه سازی، آگاهی از نوع و عملکرد لوازم موجود در بازار و بکار گیری آنها در محلهای مناسب امر اجتناب ناپذیر است.

محوطه سازی باغ میوه

محوطه سازی باغ میوه بر خلاف تصور عموم، کاملا با محوطه سازی ویلا، باغ ویلا و غیره متفاوت است و به پارامتر های خاص دیگری باید توجه کرد. از جمله این پارامتر ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:
1. توجه به منطقه جغرافیایی و شرایط آب و هوا و اقلیم منطقه
2. ویژگی های زمین و خاک موجود
3. استفاده حداکثر از فضا برای کاشت در عین رعایت استاندارد فواصل گیاهان
4. توجه به مساحت کلی باغ (باغ هایی با مساحت کمتر دو هکتار) توجیه اقتصادی از لحاظ فروش و درآمد زایی ندارد. 

شرکت نگین آذین پارت دوستدار محیط زیست

طراحی محوطه باید طوری باشد که به تاسیسات و ساختمانهای مجاور پروژه صدمه ای وارد نیابد و درختان زیبا و چندین ساله محفوظ مانده و حتی المکان قطع نشوند.

در صورتی که ناگزیر از قطع درختان باشند، ابتدا صورت مجلسی درباره حجم عملیات محوطه سازی تهیه کرده، سپس بوته ها و نهال ها را ریشه کن می کنند. اگر درخت بزرگ باشد، در نزدیکی سطح زمین بریده شده و اطراف ریشه های ضخیم خاکبرداری و ریشه ها حداقل از فاصله نیم متری زیر سطح خاک قطع می شود. سپس سطح ریشه ها سوزانده شده و محل چاله ها با شفته ی آهکی یا سیمانی پر می شود.

شرکت نگین آذین پارت

دیـدن نمونـه کــارهای محوطه سازی

طراحی سایت  و سئو توسط  9370134-0912