طراحی نمای ساختمان

Facade Design

طراحی نما

Facade Design


طراحی نمای ساختمان:

ما بهترین مدل های روز طراحی نمای ساختمان را برای شما آماده کرده ایم که دیگر نیازی به صرف هزینه گزاف برای طراحی نمای ساختمان خود نباشد.

تعریف نما:

نمای ساختمان که منظره خارجی بنا را تشکیل می دهد و در معرض دید عموم قرار دارد شامل حجم و ارم آن در مرحله اول و سپس اجزاء آن یعنی سطوح باز، بسته و تقسیم کننده های عمودی و افقی می باشد.

طراحی نما

ضروری است طرح نما حتی المقدور بیانگر عملکرد ساختمان باشد به نحوی که نوع استفاده از آن را به بیننده القا کند بطور مثال نمای یک ساختمان مسکونی در یک محله مسکونی بایستی با عملکرد ساختمان سنخیت کامل داشته باشد.

در مرحله اول طراحی نما بهتر است تمام قسمتها و المانهای بعدی از جمله بحث محوطه سازی اطراف ساختمان ، بام سبز یا روف گاردن را متناسب با محیط اطراف ساختمان و نمای آن جایگذاری و در نظر گرفت.

نمای ساختمان ها جزء اصلی ساختمان بوده که چون نمود خارجی هر بنا می باشد و به سبب این که سازنده ی بدنه شهری بوده و در واقع بستر کالبدی شکل دهنده به تصویر ذهنی شهروندان از محیطی است که در آن قنرار گرفته اند اهمیت می یابد.

طراحی-نمای-ساختمان

در بحث نمای ساختمان ها چیزی که بیشترین تأثیر را دارد سلیقه های شخصی است این سلیقه ها در سطح گسترده هم می تواند نقطه ی قوت باشد هم نقطه ی ضعف. البته در حیطه ی معماری یک بنا می توان به سلیقه رفتار کرد اما در واقع وقتی وارد حیطه ی عمومی می شوید، جامعه حقی بر گردن دارد که باید اجرا شود.

ممکن است که سازنده به دلیل مسائل اقتصادی و یا نداشتن دانش کافی نتواند سازه ای منطبق با فضای اطرافش بسازد. نمای هر ساختمان در مجموعه ی شهری که در آن حضور دارد مؤثر است و این تاثیر را به بدنه ی خیابان ها یا میدان ها که در آن قرار گرفته است انتقال می دهد. اگر به نمای ساختمانی واحد بدون در نظر گرفتن نمای دیگر ساختمان ها فکر شود همگونی نمای شهری در کلیت از میان می رود.

طراحی نمای ویلا :

جهت طراحی نمای خانه های ویلایی از ترکیب دو یا چند رنگ , طرح و مصالح مختلف استفاده می شود. نمای بیرونی ساختمان های ویلایی تا اندازه ای می توانند سبک طراحی داخلی خانه های ویلایی را نشان می دهند.

طراحی-نمای-ویلا

مهمتری عوامل تأثیر گذار در نمای ساختمان ها به ترتیب ذیل مورد بررسی قرار می گیرد:

  • مصالح ، فرم و رنگ
  • ملحقات (تاسیسات)
  • پیش آمدگی و بازشوهای نما
  • بام بنا
  • سایر موارد

طراحی-نمای-ساختمان


ضوابط پیشنهادی طراحی نما توسط کمیسیون طراحی شهری، معماری و محیط زیست


در طراحی نما عملکرد ساختمان(مسکونی، اداری و ...) مد نظر قرار گیرد.استفاده از کامپوزیت برای نماهای مسکونی توصیه نمی شود
در طراحی نما ترجیحا حداکثر از 2 نوع مصالح با رنگ غالب (حدود 02 تا 07 درصد) روشن و ملایم (سفید، کرم، شیری) استفاده شود. استفاده از رنگ های نا متعارف و تند در نمای ساختمان توصیه نمی شود
برای اجرای سنگ ها از اسکوپ استفاده گردد. در صورت استفاده از آجر، با بندکشی استفاده شود
مصالح استفاده شده از جنس و کیفیت مرغوب باشد
قاب پنجره و اجزای نما در صورت همرنگ بودن با نمای اصلی(زمینه) مجاز می باشد
در محدوده ای که نما در تماس با انسان خواهد بود، از مصالحی که احساس عکس العمل منفی در انسان ایجاد می کند مانند فلز و اجسام شکننده یا برنده پرهیز شود
فضای ورودی ساختمان تعریف شده و دعوت کننده باشد و با عقب رفتگی در پلان طراحی شود
از شیشه ساده و پنجره دوجداره استفاده شود
در طراحی نما به تناسب و توازن خطوط ریتم افقی و عمودی غالب توجه شود
استفاده از پنجره یکسره جهت باکس راه پله ممنوع است

شرکت نگین آذین پارت با تیمی حرفه ای و متخصص از مهندسین معمار و عمران آماده است تا نمای ساختمان شما را کاملا منطبق با فضای اطراف آن و با رعایت کلیه ضوابط شهری و منطبق با سلیقه شما با کوله باری از تجربه اجرا نماید.

طراحی نما

دیـدن نمونـه کــارهای طراحی نما

طراحی سایت  و سئو توسط  9370134-0912