روف گاردن

ROOF GARDEN

روف گاردن چیست؟

روف گاردن (بام سبز) یا بام باغ به بامی اطلاق می شود که تمام یا قسمتی از آن توسط فضای سبز پوشیده شده باشد و در واقع یک سیستم سبک وزن مهندسی ساز است که رشد گیاه را در بام میسر ساخته و درعین حال در برابر اشعه ی خورشید، اتلاف انرژی و ... از بام محافظت می کند. روف گاردن یا در زبان فارسی بام باغ این فرصت را برای شما فراهم می کند که باغ شما مشرف به شهر باشد و شما می توانید از مناظر لذت ببرید. امروزه با پیشرفت علم می توان بر روی بام خانه ها و ساختمان های بلند یک باغ زیبا با انواع گیاهان ایجاد کرد.

اجرای روف گاردن

روف گاردن را می توان با گذاشتن چند گلدان در پشت بام شروع کرد و در آخر به اجرای فضای سبز ختم کرد.روف گاردن شما می تواند یک آبشار زیبا و یا یک باغچه پر از بوته ی میوه و گل و یک آلاچیق چوبی کوچک داشته باشد و فرزندان شما در این محیط زیبا فارغ از دغدغه و شلوغی و آلودگی شهر در حال بازی باشند.در زیر پلان روف گاردن طراحی و اجرا شده توسط شرکت نگین آذین پارت را مشاهده می فرمائید.

پلان روف گاردن

اجرای روف گاردن

: اجرای روف گاردن به موارد مختلفی بستگی دارد

گیاه مناسب: ویژگی هایی مانند میزان تحمل گرما و نور مستقیم خورشید و رشد ریشه گیاه باید در زمان تهیه گیاه در نظر گرفته شود.

فضای سبز روی پشت بام: فضای سبز می تواند ترکیبی از گیاهان و گلدان و بوته ی میوه باشد.

آبیاری اتوماتیک:  برای حفظ و نگهداری گیاهان و آبیاری گیاهان در زمان های مشخص از آبیاری اتوماتیک و قطره‌ای هوشمند استفاده می شود که از اجزای اصلی و مهم به شمار می آید.

 • نورپردازی روف گاردن : از عناصری که در طراحی لاکچری و زیبای روف گاردن بسیار مؤثر است و هزینه بالایی دارد.

 • زیرسازی روف گاردن : روش مدولار زیر سازی استاندارد بام را انجام می دهد و آماده سازی سطح تمام پشت بام صورت می گیرد.

کف سازی روف گاردن : کف به سه صورت چوبی و شن و قلوه سنگ تزئینی ارائه می شود. هرچه میزان و سطح این کف‌ ها بیشتر باشد هزینه هم بیشتر می شود.

تجهیزات جانبی پشت‌ بام: آلاچیق, آتریوم ,مبلمان آب‌ نما ,فضاهایی مانند آشپزخانه همه جزو تجهیزات جانبی هستند. در اجرای روف گاردن قیمت پایین مساوی است با کیفیت پایین یک محصول ، پس در نظر بگیرید که استفاده از متریال و المان های نامناسب در این پروژه‌ها دارای هزینه‌های بعدی سنگین‌ تری خواهد بود.


پیشنهاد می کنم مقاله اجرای بام سبز  را مطالعه کنید


روف گاردن

روف گاردن  به مساحت قابل ساخت یك پروژه افزوده و مكانهای جدیدی برای اجتماع درون محیطی فراهم می آورد که این امـر در سالهای اخیر با توجه به ارائه راهـکارهای اجرایی مناسب، مورد توجه مهندسین مشاور، معماران و سازندگان در صنعت ساختمان کشورمان گردیده است.

محل اجرای روف گاردن لزوما بام ساختمان نیست. لابی ســـاختمانها ، بـــا توجـــه بـــه اینکـــه اصولا روی ســـقف اجـــرا می شـــوند یکی از گزینه هایـــی هســـتند کـــه سیســـتم بـــام ســـبز یا روف گاردن روی آنهـــا قابـــل اجراســـت.

پاسیو ها نیـــز از ایـــن قاعـــده مســـتثنی نیســـتند و مـــکان مناســـبی بـــرای اجـــرای روف گاردن هســـتند. تراس هـــا، بـــه علت خصوصـــی بـــودن، یکی از اولیـــن هدفهای اجرای سیســـتم روف گاردن هســـتند. پوشـــیده بودن سقف تراســـها باعث ایجاد محیطـــی متفاوت با بـــام از نظر عملکرد هســـتند.

 طراحی و اجرای روف گاردن یا باغ پشت بامی شامل دو مرحله عمرانی ( اجرای ایزولاسیون و زهکشی ) و لنداسکیپ ( اجرای فضای سبز و تجهیزاتی مانند آلاچیق ، باربیکیو ، آبنما و ... ) می باشد. استفاده از مصالح نوین ژئوسنتتیک مانند ژئوممبران، ژئودرین و ژئوتکستایل در تسریع، کاهش هزینه ها و بالا بردن ایمنی سیستم ایزولاسیون، زهکشی و فیلتراسیون بام بعنوان یکی از اساسی ترین اجزاء ساختمان، تخصص ما میباشد.

 

هم اکنون می توانید ویدئوی روف گاردن طراحی و اجرا شده در تهران را آنلاین مشاهده بفرمائید.


 

ویژگی های ساخت و احداث  روف گاردن

روف گاردن در هر بامی و اغلب قریب به اتفاق و در هر زیست بومی قابل اجرا می باشد . روف گاردن یا همان فضای سبز بام خانه ها محیطی زیبا و با طراوت برای اجرای سلیقه ی هر شهروند خوش ذوقی تلقی می شود . مکانی که میتوان آن را با عایق پوشاند و با سیستم درست زه کشی و آب رسانی کرد و با فراهم آوردن بستر مناسب از خاک حاصلخیز ، گونه های گیاهی متنوعی ، با توجه به شرایط و اقلیم آب و هوایی منطقه کاشت .

روف گاردن با ایجاد محیطی مفرح و زیبا در ارتفاع با مناظری متفاوت از آنچه بطور معـمول می بینیم، آن هم در فضای گمشده ای از ساختمان که تاکنون بلااستفاده به نظر می رسیده است، بدون شک ایده ای جالب و منحصر به فرد به منظور ارتقای سطح کیفی زندگی و همچنین افزایش ارزش بـنا و ساختمــان خواهـد بود از دیدگاه مهندسی سازه،طراحی ساختمان با روف گاردن منجر به افزایش پایداری و مدیریت صحیح باران های سیل آسا و آب باران می گردد.

طراحی روف گاردن در تهران

روف گاردن از نظر زیبایی بخشیدن به ساختمان و شهر

روف گاردن یا همان فضای سبز روی ساختمان ها از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد . روف گاردن ایده ای نو و اکثریت پسند است . مخصوصا برای کسانی که عشق طبیعت و سرسبزی و بهره بردن از طراوت و زیبایی آن در این ازدحام و شلوغی و صنعتی و ماشینی بودن محل زندگی هایمان می باشد . زمانی که از فضای خشک و خسته کننده و کسل کننده ی داخل منزلمان خسته شده ایم و دلمان می خواهد از این فضای خسته کننده خارج شویم و خیلی زود خودمان را به یک جای سرسبز و پر از زیبایی و طراوت و هوای پاک برسانیم .

کجا بهتر و نزدیک تر و در دسترس تر از روف گاردن منزلمان یا ساختمانی که در آن هستیم . صد البته که ایده ی جالب و زیبایی است . حتما کسانی که که این زیبایی را بالای ساختمان هایشان ایجاد می کنند ، هم زیبایی را به چشمانشان بخشیدند ، هم به ساختمانشان و هم به وجه ی شهرشان . قطعا شهری زیبا تر و سر سبز تر پیدا خواهیم کرد .

طراحی روف گاردن  

روف گاردن و تاریخچه پیدایش آن

روف گاردن ، برای اولین بار در کشور آلمان خود نمایی کرد . در کشور آلمان اکثر قریب به اتفاق ساختمان ها دارای روف گاردن ِیا همان فضای سبز پشت بام می باشد . روف گاردن در آلمان رواج زیادی دارد حدودا ده درصد از ساختمان های آن دارای بام سبز هستند . روف گاردن کلا در کشورهای اروپایی خواهان و دوستدار فراوانی می باشد و دارای فراوانی بالایی است . روف گاردن در ایالات متحده ی امریکا نیز رواج پیدا نموده و میتوان مثالی از مشهورترین انها که در تالار شهر شیکاگو اشاره نمود . تالار شهر شیکاگو دارای روف گاردن بسیار سرسبز و زیبایی می باشد،که به واسطه ی پوشش گیاهی سرسبزش دمای این ساختمان نسبت به ساختمان های قدیمی که فاقد روف گاردن هستند 25 درجه سانتی گراد پایین تر یا به عبارتی خنک تر است که این خود یک مزیت بزرگ و لذت بخش می باشد .  

روف گاردن-طراحی روف گاردن-ساخت روف گاردن

اثر روف گاردن بر دما چیست؟

روف گاردن در کاهش دما و تعدیل هوای شهرها بسیار موثر می باشد . اگر اکثر یا همه ی ساختمان های یک شهر دارای پوشش سبز گیاهی روی بام های خود باشند دمای آن شهر تا 12 درجه ی سانتی گراد کاهش پیدا میکند و این یک ویژگی مطلوب می باشد . با افزایش رو به رشد دمای کل کره ی زمین این ایده بسیار کارآمد و پر فایده می باشد . همچنین بناهایی که دارای این پوشش روی بام های خود هستند عمر مصالح موجود در بام هایشان به دو تا سه برابر افزایش پیدا میکند. از طرفی این زیست بوم طبیعی و سرسبز یک اکوسیستم مطلوب جهت زنبورها ، پرندگان و برخی حشرات نیز می باشد . که زیبایی دو چندانی به این فضای سرسبز می بخشد .  

تصاویر روف گاردن

مزایای روف گاردن در بام ساختمان ها چیست؟

 روف گاردن ، یا همان فضای سبز با پوشش گیاهی خود مانع از هدر رفتن آب باران شده و کمتر این آب روانه ی فاضلاب شهری شده و بیشتر به خورد آن اکوسیستم می شود . از طرفی روف گاردن باعث کاهش آلودگی هوای شهری شده و کربن موجود در دود موجود در هوا را گرفته و به جای آن اکسیژن به محیط تحویل می دهد . حتی روف گاردن همانطور که قبلا اشاره کردم مثل یک عایق حرارتی و دمایی در ساختمان عمل نموده ، دمای هوا را گرفته و بتعث خنک تر شدن محیط می شود .

حتی اگر محیط بالای این روف گاردن نیز با شیشه پوشانده شود . می تواند انرژی خورشیدی را بگیرد و تولید انرژی نیز نماید . روف گاردن با گرفتن سروصدای محیط باعث آرامش بیشتر محل زندگی نیز می شود . همچنین روف گاردنی که بر روی یک عایق ایجاد شده و با پوشش گیاهی مناسبش باعث افزایش عمر سقف نیز می شود . و از نظر زیبایی و طراوت بخشیدن به محیط نیز بسیار پسندیده می باشد .  

مزایای اقتصادی روف گاردن چیست؟

 روف گاردن با پوشش گیاهی و عایقی که بر روی سقف ایجاد شده عمر ساختمان و سقف را خیلی بالاتر برده و از تعمیرات زود هنگام و هزینه های آن جلوگیری نموده و به صرفه ی اقتصادی در این امر کمک می کند . همانطور که گفتیم روف گاردن باعث کاهش هدر رفت آب باران به فاضلاب شده و آن را به خوبی کاهش می دهد. روف گاردن اگر دارای پوششی شیشه ای نیز باشد باعث استفاده کردن از انرزی خورشیدی و تولید انرژی نیز شده و این امر نیز صرفه ی اقتصادی دارد.  

قیمت روف گاردن

قیمت طراحی و اجرای روف گاردن نیز بسته به نوع پروژه، طبقه پروژه، محل پروژه و همچنین نوع گیاهان مورد استفاده، تعداد گلدان ها و فلاورباکس ها، تجهیزات , نوع کف و در کل المانها و کیفیت آنها متغیر است و شرکت نگین آذین پارت این گونه پروژه ها را با هر قیمتی و با توجه به سلیقه مشتری و متریالهای درخواستی , طراحی و اجرا میکند.  


پیشنهاد می کنم مقاله قیمت روف گاردن یا هزینه اجرای روف گاردن  را مطالعه کنید


روف گاردن-طراحی روف گاردن-طراحی و اجرای روف گاردن

معایب روف گاردن کدامند؟

روف گاردن و ایجاد پوشش گیاهی در برخی از مناطق جغرافیایی قابل اجرا و عملی نمی باشد چرا که آن محیط شرایط مناسبی جهت این عمل را دارا نمی باشد . برخی از ساختمان ها و بنا هم وجود دارند که نقشه و نوع ساختمان و بنای آن توانایی تحمل خاک و وزن پوشش گیاهی را بر روی بام خود ندارد . از طرفی عواملی همچون مشکل در زهکشی به مرور زمان ، ته نشینی ذرات خاک و نشست خاک و ایجاد گودال و همچنین ریشه دواندن گیاهان درون سقف ، سنگین شدن سقف ، سخت شدن سطح خاک و آسیب دیدن سطح صاف سقف نیز از جمله معایب روف گاردن و ایجاد فضای سبز در بام های ساختمان ها می باشد.  

تفاوت روف گاردن و بام سبز چیست؟

بعضی افراد به جای کلمه روف گاردن  اصطلاح بام سبز را بکار می برند . لازم با ذکر است این دو اصطلاح کاملا با هم فرق دارند. بام سبز بامی است که برای حفظ محیط زیست امکانات بیشتری دارد، مثلا از سلول های خورشیدی، توربین های بادی، سیستم های جمع آوری و ... که در صورتی که بخواهید می توانید با اضافه کردن این تجهیزات به روف گاردن خود بام سبز داشته باشید . در کل بام سبز دارای فضای سبز  یا گیاهان  بیشتری نسبت به بام باغ می باشد.

طراحی و اجرای روف گاردن

۵ استاندارد اجرایی روف گاردن

در ساختمان های دارای بام سبز توجه به استانداردهای تعریف شده در طراحی ، انتخاب مصالح و اجرای بام سبز ضروری بوده و در بازدهی بیشتر آن تأثیر مثبتی میگذارند.گزیده ای از استانداردها که برخی از آنها برگرفته از استانداردهای " لید" 3 بوده و برخی ضوابطی برگرفته از نتایج تحقیقات دیگران است در ادامه آمده است:

• از گیاهان بومی یا سازگار با منطقه استفاده شود و پوشش های گیاهی انتخاب شود كه در بادهای شدید نیز استوار و ب یحركت باقی بماند و در مقابل خشكسالی مقاومت داشته باشد.
• از مصالح و تولیداتی كه در منطقه تولید می شود، به دلیل پشتیبانی از منابع منطقه ای استفاده شود و یا مصالح بازیافتی ساختمان برای اجرای بام سبز به کار رود. همچنین می تواند از مصالح تجدید شدنی و با خطر آتش سوزی حداقل و با آلودگی کم باشد.

• غشاء ضد آب قبل از اجرای بام باغ مورد آزمایش قرار گیرد.

• آب های سطحی قبل از اینكه جریان یابند توسط سیستم زهكشی جمع آوری شود ( و آب های جمع آوری شده توسط باغ پشت بام می تواند دوباره برای مصارفی مانند سرویس های بهداشتی، سرمایش و گرمایش استفاده شود.

• استفاده از مواد شیمیایی مانند كودها و آفت کشها به حداقل برسد یا حذف گردد. )  

تصاویر روف گاردن

بهترین گل‌ها و گیاهان مناسب برای روف گاردن کدامند؟

بهتر است گیاهان بومی و مقاوم به شرایط آب و هوایی منطقه ی زندگی خودمان را بکاریم . گیاهانی که نسبت به خشکی و رطوبت هوا و میزان بارندگی و میزان تابش نور خورشید و شدت آن و همچنین میزان و شدت و جهت وزش باد جغرافیایی آن منطقه مقاوم است و حساسیت کمتری ذارد . از طرفی روف گاردن باید دارای پوشش گیاهی باشد که در تمام فصول سال بتواند زیبایی ، طراوت و سرسبزی خودش را بخوبی حفظ نماید و این شرط مهمی برای لذت بردن از دیدن همچین منظره ای در پشت بام منزلمان می باشد.نکات زیر در انتخاب گیاهان روف گاردن مدنظر گرفته شود.

بدنبال گیاهان سخت‌جان و مقاوم در برابر گرما باشید. برای انتخاب گیاهان مساله مقاومت در برابر باد و اشعه آفتاب و گرما بیشتر از گیاهان باغچه‌ای حائز اهمیت است. احتمال زنده ماندن نهال‌هایی با خصوصیات فوق در سال اول رشد بیشتر از گیاهان دیگر است. برای اینکه بتوانید گیاهان ظریفتر و شکننده‌تری استفاده نمایید نیاز به بادشکن و حفاظ دارید. 

روف گاردن گیاهان محلی شهر خود را خریداری نمایید.گیاهانی که مخصوص شهر محل زندگی شما و یا مختص به آب و هوای مشابه با محل زندگی شما باشند، بسیار راحت تر از گیاهان خارجی با باغچۀ شما ارتباط برقرار کرده و رشد می‌کنند و مقاومت آنها در برابر تغییرات آب و هوایی محل زندگی شما بیشتر است. همچنین امکان لانه کردن پرندگان و پروانه‌ها در آنها بیشتر می‌باشد. 

روف گاردن

درختچه‌ها و بوته‌های تزیینی انتخاب کنید.تعدادی درختچه و بوتۀ تزئینی برای روف گاردن خود خریداری نمایید. گیاهان بزرگ به دلیل سنگینی و جاگیر بودن گزینه‌های مناسبی برای باغچه‌های سقفی نیستند، اما درختچه‌های کوچک تزئینی گزینه‌های مناسبی برای آنهاست و اگر توسط بادگیرها محافظت شده و در جای ثابتی قرار بگیرند، رشد خوبی نیز خواهند داشت.


جمع بندی و سخن پایانی


شرکت نگین آذین پارت مفتخر است تا با ارائه خدمات مشاوره در خصوص طراحی و اجرای روف گاردن و نیز ارائه خدمات مهندسی شامل تهیه نقشه های اجرایی ، نقشه های مربوط به زیرساخت مناسب جهت المان های معماری موجود در طرح از قبیلآب نما، آتشدان، آلاچیق، مبلمان فضای باز ، همچنین طراحی سیستم آبرسانی مناسب با توجه به پوشش گیاهی روف گاردن شما ، همچنین نصب لایه های روف گاردن  و بطور کلی اجرا و نظارت در اجرای پروژه همراه شما باشد.

دیـدن نمونـه کــارهای طراحی و اجرای روف گاردن

روف گاردن

طراحی سایت  و سئو توسط  9370134-0912